ساخت یک روف گاردن

ساخت یک روف گاردن

ساخت یک روف گاردن

برای انجام این کار، شما به مواد مناسب و عملکردی حرفه‌ای نیاز دارید. زیرا همه سقف‌های مسطح نمی‌توانند یک باغ را در خود جای دهند. اگر سقف شما استحکام لازم را نداشته باشد، با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد.

به عنوان مثال، یک سقف نمدی قابلیت تبدیل شدن به یک روف گاردن را ندارد. زیرا ترکیب نمد مستعد آسیب‌های اساسی است. پیش از آنکه بخواهید پشت بام خانه خود را به یک روف گاردن تبدیل کنید، به مشورت و کمک افراد متخصص در این زمینه نیاز دارید.

روف گاردن‌ها معمولاً به سه روش ساخته می‌شوند:

 1. ساخت یک باغ کانتینردار در تراس.
 2. ساخت بستری برای گیاهان که ممکن است از بتن یا چوب ساخته شود.
 3. کل سقف یا بعضی از قسمت‌های انتخاب شده مانند یک باغ معمولی ساخته می‌شود.

 

 

در تبدیل یک سقف به یک روف گاردن، معمولاً از سیستم سقف معکوس استفاده می‌شود. یعنی برخلاف یک سیستم معمولی که عایق رطوبتی در بالای لایه عایق قرار دارد، در این مورد عایق رطوبتی زیر لایه عایق حرارتی قرار می‌گیرد. بدین ترتیب، ضد آب بودن سقف از آسیب‌های مکانیکی که به دلیل تاثیر مستقیم عوامل خارجی مثل دما، تابش اشعه ماورا بنفش، نیروهای مکش باد و غیره به وجود می‌آید، محافظت می‌کند. علاوه بر این، دما بدون توجه به شرایط آب و هوایی در سطح ضد آب ثابت می‌ماند.

چرا ضد آب بودن برای ساخت روف گاردن ضروری است؟

مخزن سازی یا ضد آب بودن، از موارد اصلی و مورد توجه کار قبل از ساخت روف گاردن است. وقتی یک فضای سبز می‌سازید، رطوبت هوا بسیار زیاد خواهد شد. شما قطعاً نمی‌خواهید که این رطوبت و تجمع آب به ساختمان شما آسیبی برساند. هیچ‌کس از آسیبی که نم و رطوبت می‌تواند به یک ساختمان وارد کند بی خبر نیست. بنابراین، پیش از هر کاری باید سقف ضد آب باشد تا غشای آن از آسیب محافظت شود.

 

رایج‌ترین مشکلات سقف‌های معمولی

مشکل رایج اکثر سقف‌های معمولی چه به صورت شیب‌دار و چه مسطح، گرما است. صنعت بام در طی سالیان متمادی در اتخاذ فناوری‌های هوشمند برای ساخت هر سقف، به عنوان یک سقف سازگار با محیط زیست مورد توجه بوده است. در این حالت، مفهوم سقف سبز بیشتر با هدف عایق بندی خانه یا ساختمان در برابر گرما کاربرد دارد. به همین دلیل، داشتن یک پشت بام سبز یک راه حل عالی برای هدایت گرما و سپس کاهش هزینه‌های انرژی است.

مزایای روف گاردن

 • بام‌های سبز با احتباس آب، خطرات ناشی از سیل را کاهش می‌دهند و میزان آبی که به مناطق تغذیه شهری می‌رسد کمتر است.
 • روف گاردن‌ها با عایق بندی سقف در طول زمستان به حفظ گرما در ساختمان کمک می‌کنند. در تابستان نیز یک سقف سبز اشعه آفتاب را جذب می‌کند تا فضای داخلی را خنک نگه دارد.
 • روف گاردن یک تهویه مطبوع طبیعی است که می‌تواند برای ساختمان شما معجزه کند.
 • پشت بام‌های سبز می‌توانند حیات وحش را به منطقه شما جذب کنند.
 • به دلیل کاهش سطح آلودگی و افزایش کیفیت آب و هوا، استرس را کم می‌کنند. سطح استرس کمتر نیز به معنای نشاط بیشتر است.
 • روف گاردن‌ها نه تنها از طریق گیاهان و فرآیند فتوسنتز بلکه با رسوب در فضا به کاهش و فیلتر کردن ذرات و گازهای آلوده هوا کمک می‌کنند.
 • سقف‌های سبز می‌توانند به کاهش توزیع گرد و غبار در هوا و تولید دود کمک کنند که منجر به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در مناطق شلوغ شهری می‌شود.

البته توجه به این نکته مهم است که یک سقف سبز در شهر ممکن است به تنهایی چندان مفید نباشد. اما تعداد بیشتری از آن‌ها در یک شهر فوق‌العاده تاثیرگذارند.

گیاهان روف‌ گاردن

به طور کلی، بهتر است برای رشد گیاهان روف گاردن از باکس‌های گل بزرگ استفاده کنید. زیرا گیاهان در گلدان‌های بزرگ راحت‌تر رشد می‌کنند. حفظ رطوبت بهتر و تامین مواد مغذی و فضای کافی برای رشد گیاه، از مزیت گلدان‌های بزرگ است. یک گلدان مناسب، قرار گرفتن در معرض آفتاب، آب، خاک کمی اسیدی و حاصلخیز و زهکشی مناسب، مواردی هستند که شما برای کاشت گیاه در روف گاردن به آن نیاز دارید.

بهترین گیاهان برای روف گاردن ، گیاهانی هستند که به نگهداری کم نیاز دارند و قادر به زنده ماندن در شرایط سخت موجود در پشت بام‌ها هستند. گیاهان روف گاردن در معرض حرارت بالایی قرار دارند. این بدان معناست که گیاهان انتخابی باید قدرت تحمل گرما و آفتاب شدید را داشته باشند.

معمولاً گیاهان راست ریشه رطوبت را در بافت‌های خود ذخیره می‌کنند، بنابراین بسیار مناسب باغ بام‌ها هستند.

گیاهانی که دارای شاخ و برگ‌های خز‌دار هستند تبخیر کمتری دارند، بنابراین مدت طولانی‌تری آب را درون خود نگه می‌دارند. این خاصیت به آن‌ها کمک می‌کند تا گرما و تابش نور خورشید مستقیم تحمل کنند، بدون اینکه زود خشک شوند. نمونه‌های خوبی از گیاهان با برگ خزدار برای پشت بام‌ها مریم گلی و اسطوخودوس است

روف گاردن برای پرورش انواع مختلف پوشش گیاهی مقاوم طراحی شده است. بوته‌ها، علف‌ها، گیاهان یکساله، گیاهان چندساله، سبزیجات و حتی درختان میوه می‌توانند در روف گاردن به کار برده شوند. البته بسته به گیاهی که در آنجا رشد می‌کند، آب و هوا، بودجه فضای موجود و عملکرد ساختمان فرق می‌کند.

 

آیا کف پوش روف گاردن داغ می شود؟

بله با قرار گرفتن کامل در معرض آفتاب، کف پشت بام گرم می شود، بنابراین ممکن است نتوانید و نخواهید در اواسط تابستان روی آن پابرهنه راه بروید. با این حال، چند قدم وجود دارد که می توانید برای کمک به کاهش گرما انجام دهید:

 • آن را با شیلنگ آب پاشی کنید.
 • رنگ های روشن تری را انتخاب کنید که در زیر نور مستقیم خورشید خنک تر بمانند.
 • یک رنگ بازتابنده اشعه ماوراء بنفش ویژه برای داشتن یک کفپوش خنک تر، انتخاب کنید.
 • برای داشتن آلاچیق روف گاردن خنک تر، از چتر یا سایه سازهای دیگر استفاده کنید.

بهترین موزاییک برای پشت بام چیست؟

 • موزاییک گرانیتی
 • موزاییک ویبره ای
 • موزاییک واش بتن
 • موزاییک پلاکی
 • موزاییک شیاردار

یک کفپوش خوب به محافظت از سقف شما کمک می‌کند و در برابر آب و هوا و اشعه ماورا بنفش مقاوم است و از دوام کافی بهره‌مند است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X