پارکت در دکوراسیون

پارکت در دکوراسیون

 

آیتمی که نباید در انتخاب آن شک کنید!

یکی از قسمت‌های مهم در ساختمان‌ها، بخش کف است که انتخاب متریال برای پوشش روی آن، می‌تواند تاثیر بالایی در به نمایش گذاشتن جلوه‌ای مطلوب از محل زندگی و یا کار شما داشته باشد.

نقش پارکت در دکوراسیون از مواردی است که به خصوص در چند سال اخیر افزایش یافته است. برای مثال دو ساختمان را در نظر بگیرید؛ یکی همراه با چیدمان و طراحی لوکس بدون داشتن کف‌پوش مناسب و دیگری نیز خانه‌ای با وسایل و چیدمانی معمولی‌ اما با کفپوشی متناسب با فضا. قطعا گزینه دوم در نظر شما زیبا‌تر و جذاب‌تر خواهد بود. در نتیجه می‌توان گفت که یکی از پایه‌های اصلی یک دکوراسیون عالی، کفپوش مناسب است.

مدتی است که طراحان دکوراسیون داخلی برای رنگ و طرح بخشیدن به فضای داخلی خانه، از انواع پارکت استفاده می کنند. پارکت‌ها به باور کارشناسان طراحی دکوراسیون، عناصری کلاسیک به شمار می‌آیند که وقتی به منزل شما اضافه می‌شوند به دکوراسیون شما، شخصیت، گرما، صمیمیت و همچنین ارزش اعطا می‌کنند.

در زمان انتخاب پارکت باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

نگهداری

این موردی است که کاملا به خود شما بستگی دارد. اگر فردی هستید که به طور دائمی پارکت ها و کفپوش های کف خانه را می شویید، باید پارکتی را انتخاب کنید که در برابر رطوبت مقاوم بوده و در اثر برخورد مداوم با آب، دچار کپک نشده و بوی بدی ایجاد نمی کند. همچنین باید دقت کنید که در زمان نصب پارکت ها از مواد استفاده شده باشد که در اثر برخورد با آب، استحکام خود را از دست نداده و کنده نمی شوند.

همچنین اگر فرزندان شما کوچک هستند، پارکت های شما باید کاملا در برابر لکه، خراش و برخورد با اجسام مقاوم باشند. درصورتی که زمان زیادی برای تمیز کردن و یا نگهداری از پارکت ندارید و یا نمی خواهید که هزینه زیادی را صرف بازسازی یا تعمیر پارکت ها کنید، باید با متخصصان برای انتخاب مقاوم ترین نوع پارکت مشورت نمایید.

مکان نصب

یکی از تاثیرگذارترین موارد در زمان انتخاب و خرید پارکت، مکانی است که می خواهید پارکت را در آن نصب کنید. اگر پارکت قرار است در یک مکان مرطوب مانند حمام یا آشپزخانه نصب شود، باید در برابر رطوبت مقاومت بسیار بالایی داشته باشد. همچنین پارکت هایی که برای محیط های پررفت و آمد مانند راهرو یا اتاق نشیمن انتخاب می کنید، باید به خوبی در سایش و فرسایش مقاومت کنند. بنابراین پیش از هر چیز باید دقیقا بدانید که می خواهید پارکت را در چه مکانی نصب کنید.

انتخاب پارکت برای پذیرایی

پذیرایی بخشی از خانه است که می توان گفت که رفت و آمد در آن محدود است. اما زیبایی ظاهری آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین دلیل باید پارکتی را برای پذیرایی انتخاب کنید که زیبا بوده و در برابر لکه های ناشی از مواد غذایی مقاوم باشد.

انتخاب پارکت برای اتاق نشیمن

اتاق نشیمن از پررفت و آمدترین قسمت های خانه است. به همین دلیل در زمان انتخاب پارکت برای این قسمت، باید مقاومت آن را در برابر فرسایش و سایش در اولویت قرار دهید. به علاوه پارکت های به کاررفته در اتاق نشیمن باید مقاومت لغزشی بالایی داشته باشند.

از دیگر نکات مهم در زمان خرید پارکت برای اتاق نشیمن، مقاومت آن در برابر خط و خش و تعمیر و نگهداری آسان است. پارکت های به کاررفته در این مکان باید به راحتی ترمیم شوند.

بنابراین مناسب ترین پارکت ها برای اتاق نشیمن عبارت اند از:

  • لمینت
  • اپوکسی
  • ترمووود
  • PVC

این پارکت ها مقاومت خوبی داشته و نسبت به سایر انواع پارکت، نیاز به تمیزکاری کمتری دارند. این نوع پارکت ها سطح براق و زیبایی داشته و نظافت آن ها آسان است. اما باید دقت کنید که از موادی برای افزایش ضخامت آن ها استفاده شود تا به راحتی ترک نخورند.

اگر در محیطی با آب وهوای مرطوب و شرجی زندگی می کنید، بهتر است که از کف پوش های طرح ترموود استفاده کنید. همچنین می توانید از پارکت های چوبی نیز برای اتاق نشیمن استفاده کنید. اما باید حتما پوشش های ضدآب را بر روی این پارکت ها نصب کنید.

آشپزخانه نیز یکی دیگر از پرکاربردترین قسمت های خانه است که نیاز به پارکتی با مقاومت زیاد دارد. به علاوه احتمال ایجاد لکه بر روی پارکت های نصب شده در این قسمت نسبت به سایر قسمت های خانه بیشتر است. در نتیجه باید پارکتی با امکان نظافت آسان را انتخاب کنید.

به یاد داشته باشید که هرگز از پارکت های پلاستیکی برای آشپزخانه استفاده نکنید. زیرا این نوع پارکت ها به راحتی دچار آتش سوزی شده و آتش بر روی آن ها گسترش پیدا می کند. همچنین پارکت های چوبی نیز گزینه مناسبی برای استفاده در آشپزخانه نیستند. زیرا پارکت های چوبی نیاز به تمیزکاری مداوم داشته و در برابر رطوبت مقاومت کمی دارند.

انتخاب پارکت مناسب برای اتاق خواب

اتاق خواب را می توان یکی از مکان های کم رفت و آمد در خانه به شمار آورد. به همین دلیل ظاهر پارکت استفاده شده در این قسمت، نسبت به سایر قسمت های خانه از اهمیت کمتری برخوردار است. البته واضح است که در زمان انتخاب پارکت برای اتاق خواب، باید هماهنگی ظاهری آن را با دیگر قسمت های خانه در نظر داشته باشید. به دلیل اینکه اجسام سنگینی مانند تخت خواب یا کمد بر روی پارکت اتاق خواب قرار می گیرند، باید مقاومت بالایی در برابر ترک خوردن و خط و خش داشته باشد.

بر این اساس می توان گفت که پارکت های چوبی، لمینت، ترموود و PVC برای نصب در اتاق خواب بسیار کاربردی هستند. البته اگر اتاق خواب شما پنجره ای دارد که نور مستقیم خورشید را در بیشتر ساعات روز به داخل اتاق می آورد، بهتر است از پارکت چوبی در این فضا استفاده نکنید. زیرا این نوع پارکت در معرض نور خورشید به راحتی فرسوده می شود.

پارکت مناسب برای سرویس بهداشتی و بالکن

سرویس بهداشتی و بالکن به دلیل قرارگیری مداوم در برابر آب، هوا و مواد شیمیایی، نیاز به پارکتی با مقاومت بسیار بالا دارند. به همین دلیل در زمان انتخاب پارکت برای این قسمت ها باید به این ویژگی بسیار دقت کنید. پارکت های پلاستیکی در برابر رطوبت بسیار مقاوم هستند. اما می توانند موادی را از خود آزاد کنند که ممکن است برای سلامتی انسان مضر باشد. به همین دلیل استفاده از این نوع پارکت ها برای محیط بسته ای مانند سرویس بهداشتی مناسب نیست.

مناسب ترین نوع پارکت برای سرویس بهداشتی، پارکت اپوکسی و PVC و محصولات کارخانه کرد استون است. این نوع پارکت ها مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارند. به علاوه پارکت اپوکسی در برابر مواد شیمیایی نیز بسیار مقاوم است. درنتیجه استفاده از مواد شوینده برای تمیز کردن سرویس بهداشتی بر روی این پارکت مانعی ندارد.

برای پوشاندن کف بالکن نیز انتخاب کف پوش های طرح ترموود بسیار هوشمندانه است. زیرا این نوع از انواع پارکت در برابر سرما و گرما بسیار مقاوم بوده و کیفیت بالایی دارد. به علاوه نسبت به سایر انواع پارکت، قابلیت شستشوی بهتری دارد. اما در محیط های شرجی و مرطوب، استفاده از پارکت ترمووود در محیط بیرون توصیه نمی شود زیرا ممکن است دچار آفات چوبی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X